6 Ekim 2010 tarihi itibariyle, yayınlanmasından sonra 24 saat içerisinde kullanımı hızlı bir artış göstererek, en çok indirilen program olarak üst sıralara yerleşen Instagram, beraberinde getirmiş olduğu yenilikleriyle de kullanıcılarının vazgeçilmezi olarak adından sıkça söz ettirmektedir. Çoğu sosyal medya ağında var olan sorunlardan biri olan, 13 yaşının altındaki kullanıcılar tarafından açılan hesaplarda yaşanan problem Instagram” için de geçerliliği devam ettirmektedir.

Bu sorunun önüne geçilebilmesi ve çocuğunuzu taklit hesabıyla ilgili açılan hesapların kapatılmasına ilişkin işlemler için gerekli araştırmayı sağlamış bulunmaktayız. Sizlerle, konuyu görsel ve yazılı olacak şekilde paylaşacağız. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  • Öncelikle boş bir internet sayfası açıp, adres satırını temizleyerek “help.instagram.com/contact/723586364339719” yazıp Enter‘a basıyoruz.

İnstagram’da Yaşı Tutmayan Bir Kullanıcıyı Bildirme (Resimli Anlatım) 2

  • Karşımıza Instagram’da Yaşı Tutmayan Bir Kullanıcıyı Bildirin” başlığı altında bir ekran gelecektir.

“Instagram’ı kullanan birinin 13 yaşından küçük olduğunu veya 13 yaşından küçük çocuğunuzu taklit ettiğini düşünüyorsanız, lütfen kendisinin hesabını bildirmek için bu formu kullanın.” açıklamasını devamında bulunan formun doldurulması gerekiyor.

Şikâyet etmek istediğiniz hesabın Instagram kullanıcı adıyazısının alt kısmında bulunan kutucuğa kişinin kullanıcı adını giriyoruz.

Şikâyet etmek istediğiniz kişinin adı ve soyadıkısmında bulunan kutucuğa ise şikâyet etmek istediğimiz kişinin adını ve soyadını giriyoruz.

Şikâyet etmek istediğiniz kişinin Doğum Tarihikısmına ise kişinin kimlikteki doğum tarihini giriyoruz.

Bu kişiyle ilişkinizkısmına ise, aile bireylerinden biriyseniz size uygun olan seçeneği seçiyorsunuz.

Doğru olmayan bir doğum tarihi vererek kaydolmuş bir çocuğun hesabını şikâyet ediyorsanız ve çocuğun yaşının 13’ten küçük olduğu doğrulanabiliyorsa, hesabı sileriz. Hesabın silindiğine dair onay almazsınız, ancak İnstagram’da bu hesabı artık görmezsiniz. Şikâyet formundaki tüm alanları detaylı bir şekilde doldurmanız (Ör. Şikâyet ettiğiniz kullanıcı adını belirtmelisiniz) gereken işlemi yapabilmemize yardımcı olacaktır.” açıklamasının alt kısmında yer alan “Gönder” butonuna tıklamamız halinde işlemlerimiz tamamlanmış olacaktır. İyi gezintiler dileriz.

İnstagram’da Yaşı Tutmayan Bir Kullanıcıyı Bildirme (Resimli Anlatım) 3

Yorum Yaz